Czapka z wełny alpaki - Chullo, wełniana czapka z Peru, czapka uszatka.

 

Czapka z wełny alpaki - Chullo (z języka ajmara, keczua: ch'ullu; polska wymowa “ciujo”) jest to czapka z nausznikami tzw. czapka uszatka, utkana z wełny alpaki, lamy lub innych zwierząt. To nakrycie głowy pochodzi z Andów peruwiańskich, pierwotnie przeznaczone do ochrony przed zimnem i intensywnym wiatrem. Przyozdabia się ją zwykle różnokolorowymi motywami wzorami czy też wizerunkami ludzi i zwierząt. Kolorystyka wełnianych czapek oraz wzornictwo różni się między sobą w zależności od regionu i użycia, które rozciąga się od codziennego, ludowego, aż do oznajmującego np. stan cywilny.

czapka uszatka peru alpaka

Do początków XXI wieku chullo było popularne najbardziej w regionach andyjskich, w pozostałych obszarach Peru moda ta raczej nie występowała. Wszystko zmieniło się za sprawą turystów, artystów oraz projektantów mody. W latach 2002, 2005, 2006 (dla Diora) znany angielski projektant John Galliano zaprezentował na wybiegu kolekcje swoich chullos. Według peruwiańskiego projektanta José Miguel Valdivia światowe boom na chullo rozpoczyna się w 2005 roku. Kraje, które najwięcej importują to: Meksyk, USA, Argentyna, Francja, Japonia, Hiszpania, Niemcy. Produkcja oraz eksport peruwiańskich czapek wciąż rośnie i usprawnia się, gdyż moda na nie wydaje się być nieśmiertelna. Do sławnych osób zakładających chullo należą m.in. wokalista Manu Chao, wokalista Jamiroquai Jay kay; prezydent wenezuelski Hugo Chávez, aktor Tom Cruise, jeden z najsłynniejszych twórców reguetonu Daddy Yankee. Ironią losu jest fakt, iż moda na chullo w Peru przychodzi jakby z zewnątrz. Obecnie czapki tej używają też młodzi limeńczycy, traktując ją jako modny dodatek. Można pokusić się o stwierdzenie, iż chullo stało się w ostatnich latach symbolem całego Peru, a w szerszym kontekście nawet i całej Ameryki Łacińskiej (w szczególności tej rdzennej).

Posiadamy duży wybór wełnianych czapek: Peruwiańskie czapki z wełny alpaki ,czapki damskie, męskie, młodzieżowe i dziecięce czapki uszatki. Czapek jesienne i zimowe, w etniczne wzory i mające ciekawe kolory.

WEŁNIANE CZAPKI USZATKI Z PERU

CZAPKI Z SZALIKIEM i WEŁNIANE CZAPKI Z POMPONAMI

wełniana czapka na drutach

Czapka z wełny alpaki

wełniana czapka na drutach alpaka

100% czapka z wełny alpaki z polarem

Wełniana czapka uszatka z Peru

czapka 100% wełny alpaki z polarem

dwustronna czapka uszatka z Peru

Wełniana czapka uszatka z Peru lamy i alpaki

Czapka z szalikiem z wełny alpaki

czapka zimowa wełna alpaki 100%

Czapka z pomponami z wełny alpaki

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oryginalnych peruwiańskich czapek z wełny alpaki.

WEŁNIANE CZAPKI USZATKI Z PERU

CZAPKI Z SZALIKIEM i WEŁNIANE CZAPKI Z POMPONAMI