MASKI TOTEMY TIKI - Bóstwa kultury Polinezyjskiej w sztuce dekoracyjnej.

 

Każdy obraz zbudowany z elementów ikonograficznych, które odnoszą się do ludzkiej fizjonomii lub do naszych stanów emocjonalnych, takich jak zdumienie, złość, szczęście, wywołuje w nas pewną fascynację, aby skłonić nas do rozwikłania ich istoty. Tak jest w przypadku wielu rękodzieł związanych z kulturą popularną i duchowymi praktykami grupy etnicznej, takich jak maski afrykańskie, totemy, bogowie Tiki.

Maski Totemy TIKI jakie jest ich pochodzenie i znaczenie?

W szczególności bóstwa Tiki materializowane są współcześnie jako ozdobne rzeźby, maski i totemy, wykorzystujące rustykalne drewno jako surowiec i ogniwo łączące naturę – źródło żywiołowej siły każdego bóstwa – z rękodziełem. Zainspirowany mitologią i kulturą starożytnej Polinezji, rzemieślnik zaprasza nas do wyostrzenia spojrzenia w kierunku nowych sposobów postrzegania sztuki w powiązaniu z duchowością. Ponadto zakotwicza się w pracach wykończeniowych wnętrz, które nie są banalne i uatrakcyjniają przestrzeń.

Maska totem tiki. Dekoracja ścienna.

Maska totem TIKI, drewniana dekoracja.

Skąd wzięli się Bogowie TIKI?

Tiki odnosi się do fizycznej reprezentacji różnych bogów czczonych jako monumentalne słupy na wyspach polinezyjskich.
Geneza kultu bogów Tiki koreluje z genezą artystycznych manifestacji skierowanych na duchowość ludów wysp polinezyjskich, głównie Maorysów. Rzeźbienie boskich postaci jest jedną z najstarszych sztuk sakralnych kultur wyspiarskich Południowego Pacyfiku; wykonane przez członków plemienia w celu dekoracji, ceremonii religijnych lub procesów uzdrawiania z powodu przekonania, że ​​​​posiadają moce.

Podobnie jak cała kultura polinezyjska, wiara w Tiki została rozpowszechniona przez plemię Maorysów na Hawajach w XIX wieku, a w konsekwencji wśród żołnierzy amerykańskich, co doprowadziło do spopularyzowania postaci w latach 40., po drugiej wojnie światowej. Rzeźby Tiki i inna sztuka polinezyjska stały się centralnymi punktami w restauracjach i barach z hawajską esencją plemienną, która rozrosła się w okresie powojennym i wkrótce trafiła do amerykańskiego wystroju wnętrz.

Totem Tiki. MAska na ścianę.

Jakie są odniesienia do kultury Polinezyjskiej?

Totemy bogów Tiki są reprezentacjami polinezyjskich praktyk i tradycji duchowych.
Tropikalność i naturalny urok otaczające życie na wyspie to główne odniesienia związane z bogami Tiki i kulturą polinezyjską. Dlatego nie jest zaskakujące, że styl rustykalny, który oferuje prostotę złożoności struktury każdego polinezyjskiego boga, oraz zamiłowanie do rzemiosła są zawsze obecne. Sztuka w rzeźbionym drewnie jest tym, co ustanawia związek między tymi dwoma elementami i podtrzymuje połączenie z naturą.

Aspekty plemienne są również włączone do rękodzieła. Pokazują mistyczne tradycje, ducha wojownika, gościnną duszę i znaczenie symboli etnicznych. Wielu sztukom Tiki towarzyszy słowo „Aloha” lub codzienne odniesienia, takie jak hawajskie stroje taneczne Hula, wiosła, deski surfingowe, palmy i owoce tropikalne. Są też takie, które nawiązują do pierwszych północnoamerykańskich lokali inspirowanych tradycją hawajską, wychwalając Tiki Bar i koncepcję Happy Hour.

Kim są główni Bogowie w kulturze TIKI?

W sztuce dekoracyjnej najbardziej czczonych jest 4 bogów tiki, zwanych Ku, Lono, Kane i Kanaloa.
Głównymi bogami Tiki czczonymi w mitologii polinezyjskiej i hawajskiej są 4: Ku, Lono, Kane i Kanaloa. Każdy z osobna reprezentuje przekształcającą moc połączoną z siłą natury, chociaż wszystkie są synonimem ochrony i powodzenia. Na przykład Ku jest bogiem wojny, a po hawajsku oznacza „stojący”. Zwykle jest przedstawiany z najciemniejszym wyglądem i otwartymi ustami, aby zasymulować, że pożera wrogów.

Lono z kolei jest przedstawieniem boga płodności, deszczu, muzyki i pokoju. Jego wizerunek jest najcieplejszy i wywołuje szeroki uśmiech. Kane oznacza po hawajsku „człowiek”, jest bogiem światła, życia i stwórcą wszechświata. Jest reprezentowany przez cechy ludzkie i cechy ryb, ponieważ symbolizuje zasadę życia. Kanaloa, bóg morza, ma twarz z dredami, podobną do macek kałamarnicy.

Jaka jest symbolika polinezyjskich bogów w dekoracji? Totem TIKI jako amulet ochronny.

Totemy i maski tiki są amuletami ochronnymi i mogą przyciągać szczęście, jeśli zostaną umieszczone w wystroju.
Egzotyka otaczająca mroczną estetykę, mistyczną esencję i tropikalny urok przekształca bóstwa Tiki w prawdziwe bogactwa kulturowe, które wypełniają otoczenie opowieściami i wieloma znaczeniami. Oprócz tego, co idealnie symbolizują, uosabiając boską esencję każdego bóstwa, inspirują mądrość, odwagę i siłę, których adepci mistycyzmu nazywani są synami tiki.

Inną istotną symboliką jest zdolność przyciągania szczęścia, która przekształca tę sztukę dekoracyjną w potężny amulet ochronny dla domu i każdej osoby w nim przebywającej. Są to totemy, maski, figurki drewniane i ręcznie rzeźbione meble, które odzwierciedlają autentyczność tej polinezyjskiej kultury w symbolicznych dekoracjach.

W naszym sklepie online znajdują się maski i totemy importowane z Bali w Indonezji, wykonane przez rzemieślników z wyspy. Wybierz dzieło sztuki do dekoracji, które najlepiej współgra z Twoim domem.