Ponczo, poncza alpaka, wełniane poncho - skąd pochodzi ponczo, historia poncza, indiańskie ponczo ...

 

Jak wygląda ponczo pewnie każdy wie, ale niewiele osób wie o pochodzeniu tego słowa i o tradycji związanej z ponczem. Ponczo (z hiszp. Poncho), tradycyjny strój wielu obszarów Ameryki Południowej, jest uszyte w bardzo prosty sposób. Do zrobienia tego odzienia wystarczy prostokątny lub kwadratowy kawałek tkaniny, w którym, robi się po środku nacięcie czyli otwór na głowę. Jest to najprostszy model poncza, istnieją bardziej skomplikowane modele m.in ponczo z kapturem. Poncza różnią się długością, są długie sięgające prawie do kostek i krótkie kończące się na biodrach. Wyróżniają się kolorem, są wielobarwne, jednokolorowe, z namalowanymi etnicznymi wzorami, kwieciste i pasiaste. Poncza ozdobione są cekinami, koralikami, sztucznymi kwiatami, mogą mieć naszyte frędzle, pomponiki, tasiemki. Oryginalne ponczo jest uszyte z samej wełny alpaki lub lamy, krewniaczek alpaki. Indianie od wieków noszą wełniane poncza z wełny lamy i alpaki, dzięki nim chronią się przed zimnem i wilgocią. Nic dziwnego bowiem wełna ta ma wiele właściwości.

Wszelkie wyroby zrobione z wełny alpaki są bardzo trwałe i można je używać przez długi okres czasu, wiąże się to z właściwościami samej nitki.

Wełna alpaki jest wyjątkowo miękka i lekka równocześnie mocna. Ta ceniona przez Indian wełna jest hypoalergiczna, idealna dla osób o wrażliwej skórze podatnej na uczulenia. Dzięki niewielkiej ilości lanoliny, jest niepodatna na zabrudzenia i łatwiej się ją oczyszcza. Ubrania i wyroby z tej wełny nadają się doskonale na zimne dni i wieczory. Dzięki swetrom, ponczom, czapkom i szalom z wełny alpak zawsze będzie Tobie ciepło. Wełna z alpaki ma wiele właściwości, dlatego na świecie uważana jest za jedną z najlepszych ekologicznych wełen. Dawniej po modelu poncza i kolorystyce można było poznać skąd pochodzi Indianin. W zależności od regionu, plemienia, członkowie nosili podobne indiańskie poncza o zbliżonym zabarwieniu. Obecnie nieco trudniej jest rozróżnić pochodzenie Indianin po ponczu, ze względu na wędrówki lodów oraz przez mieszane małżeństwa.

W dawnych czasach ponczo było wyznacznikiem statusu społecznego.

Za czasów Inków o pozycji społecznej oraz zamożności decydowała ilość posiadanych wyrobów z alpak, wtedy inkaska arystokracja nosiła ubrania z wełny alpak m.in poncza.
Noszenie poncza od zawsze było identyfikowane z tradycją oraz kulturą indiańską. Ponczo dla Indian jest symbolem tożsamości narodowej i wolności. Obecnie ponczo jest rozpowszechnione prawie na całym świecie i szyte jest z rożnych materiałów. Jednak najbardziej znane jest w Ameryce Południowej, przez Indian dla, których ponczo jest tradycją, głównie na terenach Andów, pampach (niziny) argentyńskich i kolumbijskich nizinach.

W rejonach tych ponczo jest znane od zawsze, znane już było w prehistorii.

Dowiedli o tym archeolodzy znaleziskami w Angualasto (prowincja San Juan w Argentynie) i na wybrzeżu Peru. Istnieje kilka teorii dotyczących pochodzenia słowa “poncho”. W “Słowniku wyrazów obcych” Władysława Kopalińskiego można przeczytać, że słowo “pontho” symbolizuje wełniany materiał. W innym słowniku “Słownik argentynizmow” autor Diego Abad de Santillán podaje, ze “poncho” jest shiszpańszczeniem słowa poncho z języka keczua i oznacza to samo.
Galeria Tropikalnystyl oferuje przepiękne oryginalne poncza, o rożnej kolorystyce i długości. Każde ponczo ma swój wyjątkowy charakter i jest jedyne w swoim rodzaju. Ponczo jest idealne pod każdym względem i nadaje się na każdą okazje. Zapraszamy do naszej galerii!!


 
 PONCZA Z WEŁNY ALPAKI I LAMY

OTWARTE PONCZA I RUANY Z WEŁNY ALPAKI

MĘSKIE PONCZA Z WEŁNY ALPAKI I LAMY

ponczo z wełny alpaki damskie

Ponczo z wełny alpaki ozdobione indiańskimi wzorami. 

Damskie ponczo wełna alpaki

Wełniane ponczo otwarte, można je nosić jak chustę czy duży szal. Zrobione z wełny alpaki.

Damskie ponczo wełniane

Wełniana narzutka - ponczo w etniczne wzory.

Ponczo otwarte ruana z Peru

Peruwiańskie ponczo wełniane. Rękodzieło z Andów.

damskie wełniane ponczo alpaka

Damskie ponczo wełniane pochodzące z Peru. Ponczo zrobione jest z wełny alpaki.

ponczo indiańskie cuzco

Indiańskie ponczo z Cuzco. Oryginalne andyjskie ponczo.

Męskie ponczo z wełny alpaki i lamy

Męskie ponczo z wełny alpaki. 

Indiańskie ponczo wełniane

Indiańskie ponczo przedstawiające motywy Indian Ameryki Północnej.

Indiańskie ponczo wełniane alpaki

Oferujemy oryginalne wełniane poncza z Peru. Duży wybór, przystępne ceny.

 PONCZA Z WEŁNY ALPAKI I LAMY

OTWARTE PONCZA I RUANY Z WEŁNY ALPAKI

MĘSKIE PONCZA Z WEŁNY ALPAKI I LAMY