Skarpetki bambusowe. Jakie są właściwości i zalety skarpet z bambusa

 

Skarpetki bambusowe i ich historia pochodzenie.
Niektórzy historycy zwracają uwagę, że pierwsza skarpeta pochodzi z okresu paleolitu, inni wskazują na neolit. Pierwsze skarpety w paski wymyślili Egipcjanie, którym również zawdzięczamy papier (papirus). I to angielski duchowny William Lee wynalazł pierwszą maszynę dziewiarską do skarpet w 1589 roku.

Skarpety mogą być długie lub krótkie, grube lub cienkie, wykonane z włókien naturalnych jak: bawełna, len, bambus lub włókien syntetycznych typu: poliester, nylon. Te, o których dzisiaj będziemy mówić, to skarpetki bambusowe.

Historia skarpet. Odkrycie w Egipcie.

Odkrycie dziecięcej skarpetki w Antinopolis w Egipcie pozwoliło naukowcom z British Museum wyciągnąć kilka wniosków. Po pierwsze: skarpetki miały oddzielną sekcję na duży palec u nogi, tak jak rękawica, aby dostosować się do sandałów noszonych w tamtych czasach. Po drugie: skarpety były w paski. Po trzecie: były barwione w kilku etapach. Wszystkie z nich są interesującymi pytaniami dotyczącymi tej odzieży. Jednak te skarpetki nie były bambusowe, ale wełniane.

Włókna bambusowe, skarpety z bambusa, kiedy powstały?

Tekstylia bambusowe nie są nowe. Są z nami od ponad wieku. Pierwsze patenty sięgają 1864 roku. Jak opisał Philipp Lichtenstadt, jego ideą było „stworzenie nowego procesu, który ułatwi rozdrabnianie włókna bambusa w taki sposób, aby można było z niego wytwarzać liny, odzież, masę papierniczą i maty”. Rzeczywiście, wszystkie te produkty można dziś wytwarzać z bambusowych włókien tekstylnych.

Ale po co kupować skarpetki bambusowe? Jakie zalety ma bambus jako tkanina? A bawełniane skarpetki?

Zalety bambusa w porównaniu z bawełną. Pomimo patentu Philippa i innych, które nastąpiły później, tkanie bambusa, jakie znamy dzisiaj, nie było naprawdę opłacalne aż do XXI wieku. W 2003 roku w Chinach kilku chemików zarejestrowało patent na technologię, która umożliwiła wydobycie włókien tekstylnych z rośliny bambusa, przekształcenie ich w nici i utkanie z nich tkaniny. Wcześniej pracowało nad tym kilka organizacji i uniwersytetów.

A bambusowe skarpetki trafiły do ​​nas tak późno (podobnie jak pościel do łóżeczka, prześcieradła, papier kuchenny wielokrotnego użytku…) z jednego powodu: są ekologiczne. Ponieważ bambus jest zrównoważoną alternatywą dla konwencjonalnej tkaniny bawełnianej, ponieważ jest naturalnie odporny na szkodniki. A zatem nie wymaga stosowania toksycznych pestycydów, których wymaga tradycyjna uprawa bawełny. Dopiero gdy zaczęto domagać się bardziej zrównoważonych tkanin, pojawiły się wysiłki, które zaowocowały technologią potrzebną do produkcji odzieży z bambusa.

Bambus to gatunek rośliny odporny na szkodniki.

Rzeczywiście, uprawa bambusa nie wymaga ilości i różnorodności nawozów chemicznych i pestycydów stosowanych przez tradycyjnych hodowców bawełny. Bambus jest odporny na szkodniki owadzie i infekcje niektórymi mikroorganizmami. Ponadto wymaga mniej wody. Ponadto roślina może się regenerować po zbiorach dzięki systemowi korzeniowemu opartemu na kłączach.

Jakby powyższych zalet było mało, bambus to roślina o ultraszybkim wzroście. Istnieją gatunki bambusa, które dorastają do jednego metra dziennie. W ten sposób plantacja bambusa może być gotowa do zbioru w ciągu zaledwie trzech lub czterech lat.

Wreszcie, jeśli porównamy ilość materiału uzyskanego między plantacją bambusa i równoważną plantacją bawełny, pierwsza przewyższa drugą w stosunku dziesięć do jednego.

Właściwości skarpet bambusowych.

Poza wspomnianymi zaletami dla środowiska, skarpetki bambusowe posiadają ciekawe właściwości:

Bambus oddycha lepiej niż bawełna i jest bardziej chłonny: stopa wydziela pot i ciepło podczas chodzenia. Gdy dodamy to do nacisku podczas chodzenia, powstają pęcherze i modzele. Oddychający materiał może częściowo zminimalizować ten problem.

Bambus wchłania do trzech razy więcej wody niż sam waży.

Ekologiczne skarpetki bambusowe są równie wygodne i lekkie jak skarpetki poliestrowe, ale są bardziej przewiewne. W ten sposób skuteczniej utrzymują stopę suchą.

Bambus ma właściwości antybakteryjne: Właściwości przeciwdrobnoustrojowe bambusa są znane od dawna. Bambusowa skarpeta nie przyczynia się do namnażania bakterii w bucie.

Skarpety z bambusa są bardziej miękki i miłe w dotyku niż bawełna.

Włókno bambusowe jest bardziej przyjazne dla planety.

Noszenie skarpet bambusowych a wpływ na środowisko.

Ze względu na swoje właściwości i korzyści dla środowiska, możesz kupić bambusowe skarpetki jako zrównoważoną alternatywę dla konwencjonalnych skarpet bawełnianych.

Skarpetki bambusowe zwykle nie są produkowane wyłącznie z bambusowych włókien tekstylnych, powszechna mieszanka jest następująca:

70% włókna z bambusa
27% poliamid
3% elastanu

Zapraszamy do zakupy naszych skarpet bambusowych. Ozdobionych ciekawymi etnicznymi i orientalnymi wzorami.

Bambusowe skarpety dla całej rodziny.