Swetry z wełny alpaki. Jak prać sweter z alpaki?

 

Jak prać, suszyć, przechowywać i konserwować sweter z alpaki? Dobre praktyki pielęgnacyjne dla Twoich tkanin.

Alpaka to w 100% naturalne włókno. Uzyskuje się ją poprzez strzyżenie lub krojenie wełny alpak, tak jak robi się to w przypadku owiec. W rzeczywistości na pierwszy rzut oka wełna alpaki może przypominać wełnę owczą, chociaż jest lepszej jakości.

W niektórych regionach Ameryki Południowej strzyżenie jest częścią tradycyjnego handlu, ponieważ ssaki te pochodzą z Andów, a ich wełna jest powszechnie używana do wyrobu tekstyliów. Strzyżenie odbywa się od listopada do kwietnia. Ten proces jest zwykle wykonywany raz w roku, zwierzę nigdy nie jest uśmiercane, aby go przeprowadzić, a na jednostkę uzyskuje się średnio 3,5 kg włókna. Jest to praktyka wykonywana odpowiednimi technikami, aby nie szkodzić zwierzętom, których udomowienie trwa od tysięcy lat.

Po strzyżeniu włosy są ręcznie klasyfikowane do różnych grup na podstawie ich pochodzenia, koloru, jakości i długości. W zależności od tego włókno służy do wytwarzania niektórych produktów lub innych.

Sweter z wełny alpaki z Peru. "Chaquira" - damski wełniany sweter.

Najcenniejsze włókna to baby alpaka, pochodzące z pierwszego strzyżenia życia dorosłej alpaki. To znaczy wełna uzyskana z pierwszego cięcia alpaki, która jest zwykle delikatniejsza i bardziej miękka. Nie oznacza to, że chodzi o strzyżenie młodych zwierząt. Do tego pierwszego cięcia konieczne jest, aby zwierzę osiągnęło dorosły wiek trzech lat.

Istnieje również Royal alpaka, która jest wyborem najlepszych włókien baby alpaka. Mierzy od 19 do 19,5 mikronów i jest bardzo miękkim włosem. Tylko 1% światowej produkcji włókna alpaki odpowiada tej odmianie.

Rozpinany wełniany sweter z Alpaki. Sweter męski i damski.

Dlaczego wybrać sweter z alpaki?

Sweter z alpaki to naprawdę ciepły materiał. Alpaka jest termiczna i izolująca, dzięki czemu bardzo dobrze utrzymuje temperaturę ciała. Zatrzymuje ciepło, a jednocześnie przepuszcza powietrze. Z tego powodu tkaniny z alpaki są idealne na chłodniejsze miesiące.

Jej włókna są doskonałej jakości. Alpaka jest jedwabista i błyszcząca: nie traci połysku po farbowaniu i praniu. Jest lekka, mimo że jest bardzo ciepłym włóknem. Pochłania bardzo mało wilgoci z otoczenia. Jest elastyczna i wytrzymały bez względu na to, jak cienkie są jego włosy. Ma nawet odporność na promieniowanie słoneczne.

Do tego wszystkiego swetry z alpaki są trwałe. Przy odpowiedniej pielęgnacji tkanina z alpaki może przetrwać wiele lat.

Damski i młodzieżowy sweter z wełny alpaki.

Jak dbać o sweter z wełny alpaki.

Właściwe pranie i suszenie odzieży z alpaki pozwala przedłużyć jej żywotność. Aby to zrobić, pamiętaj o przestrzeganiu instrukcji prania opisanych na wewnętrznej metce każdego z nich, ponieważ mogą one wymagać innej pielęgnacji w zależności od ich składu lub rodzaju tkaniny.

Mimo to istnieją ogólne zalecenia dotyczące pielęgnacji swetrów z alpaki.

Wełniany sweter z golfem na jesień i zimę. Alpaka z Peru.

Jak prać swetry z alpaki?

Prać ręcznie, zawsze letnią wodą do 30 °C. Można je prać ręcznie letnią wodą i łagodnym mydłem lub płynem do wełny bez wykręcania i pozostawić do wyschnięcia na płaskiej powierzchni. Nigdy nie pierzemy w pralce w wysokiej temperaturze ani suszarce, ponieważ rozciągają się lub kurczą.

Zaleca się wietrzenie swetrów z alpaki po każdym użyciu, aby uniknąć gromadzenia się nieprzyjemnych zapachów. Będąc naturalnym włóknem, tkaniny wykonane z alpaki są oddychające. Oznacza to, że zwykłe zapachy nie przyklejają się do włókien.

Swetry Alpaki można czyścić chemicznie raz lub dwa razy w roku, ale jeśli są wentylowane i poddawane starannemu praniu ręcznemu, nie jest to konieczne.

Etniczny sweter wełniany alpaka.

Jak suszyć wełniany sweter?

Należy go pozostawić do wyschnięcia na płaskiej powierzchni. Nie należy go wieszać, aby ciężar mokrej alpaki nie naciągał niepotrzebnie włókien i ewentualnie deformował ubranie.

Ciepły wełniany sweter z alpaki.

Czy można prasować swetry z alpaki?

Tak, jeśli mają zauważalne zagniecenia lub ślady zagięć, można je prasować. Zaleca się używanie pionowego żelazka parowego i prasowanie w średniej temperaturze na odwrotnej stronie swetra. Prasować okazjonalnie.

Galeria Tropikalnystyl oferuje oryginalne peruwiańskie swetry z wełny alpaki. Zobacz naszą ofertę:

Swetry wełniane damskie.

Wełniane swetry męskie.