Ubrania z wełny alpaki - wyroby z wełny alpaki: czapki, szaliki, rękawiczki, poncza i swetry.

 

Alpaki i ,,wełna bogów

Alpaki, te przepiękne zwierzątka, które pokochały nie tylko dzieci ale także dorośli, są jednym z najbardziej cennych zwierząt na świecie.

Od zawsze wełna z alpak była produktem luksusowym i rzadkim. Dawniej nazywana była ,,wełną bogów”

Związane to było z inkaską legendą. Mówiła ona, że bogowie pożyczyli alpaki ludziom na szczycie Ausangate w Peru i postanowili je pozostawić na ziemi pod warunkiem, że będą szanowane i dobrze traktowane przez ludzi.

Alpaka z wyglądu przypomina lamę, należy do rodziny wielbłądowatych, hodowane są w wysokich Andach w Ameryce Południowej. Światowym liderem jest Peru, hoduje najwięcej alpak, posiada ok 3,2 mln sztuk i ciągle powiększa hodowle. Rocznie produkuje aż około 5 tys. ton włókna alpak.

Za czasów Inków o pozycji społecznej oraz zamożności decydowała ilość posiadanych wyrobów z alpak, wtedy inkaska arystokracja nosiła ubrania z wełny alpak.

Od tamtego momentu niewiele się zmieniło, wyroby z wełny alpak nadal są rzadkością i kojarzone są z czymś luksusowym. Związane jest to z wolnym wzrostem światowej populacji alpak. Ich ciąża trwa od 11 do 11,5 miesiąca, po niecałym roku samice rodzą jedno młode. Bliźnięta rodzą się nieczęsto, raz na dwa tysiące narodzin. Zwierzęta te żyją około 20 lat, ich sierść charakteryzuje się jedwabistym połyskiem. Dwie rasy wyróżniają się wśród nich, huacaya oraz suri, odróżnić je można od siebie dzięki odmiennemu wyglądowi oraz rodzajem okrywy włosowej. W trakcie jednego roku alpaki produkują od 3 do 5 kg wełny na całym ciele. Najdroższa i najlepsza zarazem wełna jest produkowana z młodej alpaki, z jej pierwszej wełny.

Naturalne kolory wełny alpak i ich rodzaje.

Sierść alpak występuje w ponad 22 naturalnych kolorach, także w ok. 200 odcieniach tych kolorów. Ze względu na ogromną różnorodność kolorów każdy może znaleźć coś oryginalnego dla siebie. Najpopularniejszymi kolorami wełny jest czarny, brązowy, brązowo-czarny, szary, beż, niekiedy biel.

Wszelkie wyroby zrobione z włókna alpaki są bardzo trwałe i można je używać przez długi okres czasu, wiąże się to z właściwościami samej nitki. Jest wyjątkowo miękka i lekka równocześnie mocna. Wełna alpak jest hypoalergiczna, idealna dla osób o wrażliwej skórze podatnej na uczulenia. Dzięki niewielkiej ilości lanoliny, jest niepodatna na zabrudzenia i łatwiej się ją oczyszcza. Ubrania i wyroby z tej wełny nadają się doskonale na zimne dni i wieczory. Dzięki swetrom, ponczom, czapkom i szalom z wełny alpak zawsze będzie Tobie ciepło. Wełna ta ma wiele właściwości, dlatego na świecie uważana jest za jedną z najlepszych ekologicznych wełen.

ZOBACZ NASZE UBRANIA Z WEŁNY ALPAKI.

alpaka z peru

Alpaka z Peru

alpaka biała

Alpaka biała

lama

Lamy

Lama jest jest najbardziej znana ze swoich napadów złości. A jednak jest to błędne przekonanie. W rzeczywistości lama jest towarzyska i pluje tylko wtedy, gdy czuje się zagrożona. Lama domowa jest największą z grupy (może mierzyć do 1,9 metra i ważyć 200 kg) i jest hodowana do mięsa lub do pracy, przenoszenia lub ciągnięcia rzeczy.

Vikunie

Wikunie andyjskie

Wikunia andyjska

Wikunia andyjska

guanaco

Guanaco

W Galerii Tropikalnystyl można kupić oryginalne wyroby z wełny alpaki pochodzące z Peru.

Zobacz nasze czapki z wełny alpaki, damskie wełniane swetry, Indiańskie poncza, 

męskie swetry z wełny alpaki, peruwiańskie skarpety wełniane