Kategorie

Prezenty Upominki

Unikalne prezenty ręcznie robione.
prezent

Galeria Tropikalnystyl oferuje unikalne prezenty. Znajdziesz tu unikalne upominki dla całej rodziny. Etniczna biżuteria dla żony, talizman na szczęście dla matki, ciepły sweter z wełny alpaki dla ojca, wełniane ponczo dla babci, peruwiański szalik dla dziadka i indiańskie instrumenty dla dziecka. Prezenty dla całej rodziny.
Polecamy na prezenty: wełniane czapki z alpaki na drutach, szaliki, ponczo z wełny alpaki, sweter z Peru, skarperty i getry w indiańskie wzory, etniczne instrumenty, ręcznie robiona biżuteria, narzutygadżety rasta, indiańskie łapacze snów. Unikalne prezenty w etnicznym stylu. Prezenty na walentynki, upominki dla niej, prezenty dla niego, pomysł na prezent urodzinowy. Idealny upominek to etniczne rękodzieło.

Facebook

Sklep internetowy z biżuterią, Etniczny styl, Biżuteria etniczna, męska biżuteria, Etno, Rękodzieło artystyczne z Peru, Czapki z alpaki, Wełniane swetry z alpaki, Wełniane ponczo z alpaki, Etniczne rękodzieło, Biżuteria sztuczna, Narzuty i makaty, Biżuteria hand made, Kolczyki ręcznie robione, Biżuteria z kamieni, Naszyjniki, Wisiorki, Amulety i talizmany, Styl etno, Kolczyki etniczne, Etniczny styl, kolczyki ekologiczne, hamaki, Srebrne kolczyki, Biżuteria z Peru i Kolumbii, Bransoletki etno, dekoracja, Ponczo, Swetry z wełny alpaki, Wełniane czapki, Szaliki, Skarpety z alpaki, Etniczne instrumenty, Okaryny, Marakasy, Rasta styl, Indiańska biżuteria, Indiański styl, Torebki etniczne, unikalne prezenty, Poncza z Peru, rasta sklep, prezent na walentynki, bransoletki z muliny, unikatowe prezenty z Ameryki Południowej, Styl hippie, Boho, Bransoletki przyjaźni

Ponczo, poncza, poncho - skąd pochodzi ponczo, historia poncza, indiańskie ponczo ...

Jak wygląda ponczo pewnie każdy wie, ale niewiele osób wie o pochodzeniu tego słowa i o tradycji związanej z ponczemPonczo (z hiszp. Poncho), tradycyjny strój wielu obszarów Ameryki Południowej, jest uszyte w bardzo prosty sposób. Do zrobienia tego odzienia wystarczy prostokątny lub kwadratowy kawałek tkaniny, w którym, robi się po środku nacięcie czyli otwór na głowę. Jest to najprostszy model poncza, istnieją bardziej skomplikowane modele m.in ponczo z kapturem. Poncza różnią się długością, są długie sięgające prawie do kostek i krótkie kończące się na biodrach. Wyróżniają się kolorem, są wielobarwne, jednokolorowe, z namalowanymi etnicznymi wzorami, kwieciste i pasiaste. Poncza ozdobione są cekinami, koralikami, sztucznymi kwiatami, mogą mieć naszyte frędzle, pomponiki, tasiemki. Oryginalne ponczo jest uszyte z samej wełny alpaki lub lamy, krewniaczek alpaki. Indianie od wieków noszą wełniane poncza z wełny lamy i alpaki, dzięki nim chronią się przed zimnem i wilgocią. Nic dziwnego bowiem wełna ta ma wiele właściwości. Wszelkie wyroby zrobione z włókna alpaki są bardzo trwałe i można je używać przez długi okres czasu, wiąże się to z właściwościami samej nitki. Jest wyjątkowo miękka i lekka równocześnie mocna. Wełna alpak jest hypoalergiczna, idealna dla osób o wrażliwej skórze podatnej na uczulenia. Dzięki niewielkiej ilości lanoliny, jest niepodatna na zabrudzenia i łatwiej się ją oczyszcza. Ubrania i wyroby z tej wełny nadają się doskonale na zimne dni i wieczory. Dzięki swetrom, ponczom, czapkom i szalom z wełny alpak zawsze będzie Tobie ciepło. Wełna z alpaki ma wiele właściwości, dlatego na świecie uważana jest za jedną z najlepszych ekologicznych wełen.

Dawniej po modelu poncza i kolorystyce można było poznać skąd pochodzi Indianin. W zależności od regionu, plemienia, członkowie nosili podobne indiańskie poncza o zbliżonym zabarwieniu. Obecnie nieco trudniej jest rozróżnić pochodzenie Indianin po ponczu, ze względu na wędrówki lodów oraz przez mieszane małżeństwa.

Dawniej ponczo było wyznacznikiem statusu społecznego. Za czasów Inków o pozycji społecznej oraz zamożności decydowała ilość posiadanych wyrobów z alpak, wtedy inkaska arystokracja nosiła ubrania z wełny alpak m.in poncza.

Noszenie poncza od zawsze było identyfikowane z tradycją oraz kulturą indiańską. Ponczo dla Indian jest symbolem tożsamości narodowej i wolności. Obecnie ponczo jest rozpowszechnione prawie na całym świecie i szyte jest z rożnych materiałów. Jednak najbardziej znane jest w Ameryce Południowej, przez Indian dla, których ponczo jest tradycją, głównie na terenach Andów, pampach (niziny) argentyńskich i kolumbijskich nizinach.

W rejonach tych ponczo jest znane od zawsze, znane już było w prehistorii. Dowiedli o tym archeolodzy znaleziskami w Angualasto (prowincja San Juan w Argentynie) i na wybrzeżu Peru. Istnieje kilka teorii dotyczących pochodzenia słowa “poncho”. W “Słowniku wyrazów obcych” Władysława Kopalińskiego można przeczytać, że słowo “pontho” symbolizuje wełniany materiał. W innym słowniku “Słownik argentynizmow” autor Diego Abad de Santillán podaje, ze “poncho” jest shiszpańszczeniem słowa poncho z języka keczua i oznacza to samo.

Galeria Tropikalnystyl oferuje przepiękne oryginalne poncza, o rożnej kolorystyce i długości. Każde ponczo ma swój wyjątkowy charakter i jest jedyne w swoim rodzaju. Ponczo jest idealne pod każdym względem i nadaje się na każdą okazje. Zapraszamy do naszej galerii!!

 

PONCZA Z WEŁNY ALPAKI I LAMY

ponczo ekwador
Ponczo z wełny lamy

ponczo z Peru
Indiańskie ponczo z wełny alpaki

Peruwiańskie ponczo
Damskie ponczo z wełny alpaki

wełniane ponczo
Wełniane ponczo z Peru

ponczo otwarte - ruana
Ponczo otwarte - Ruana

 grube ponczo welłniane
Grube i ciepłe ponczo wełniane

ponczo męskie wełna alpaki
Męskie ponczo z wełny alpaki

uniwersalne ponczo

Uniwersalne ponczo w etniczne wzory