Prezenty Upominki

Unikalne prezenty ręcznie robione.
prezent

Galeria Tropikalnystyl oferuje unikalne prezenty. Znajdziesz tu unikalne upominki dla całej rodziny. Etniczna biżuteria dla żony, talizman na szczęście dla matki, ciepły sweter z wełny alpaki dla ojca, wełniane ponczo dla babci, peruwiański szalik dla dziadka i indiańskie instrumenty dla dziecka. Prezenty dla całej rodziny.
Polecamy na prezenty: wełniane czapki z alpaki na drutach, szaliki, ponczo z wełny alpaki, sweter z Peru, skarperty i getry w indiańskie wzory, etniczne instrumenty, ręcznie robiona biżuteria, narzutygadżety rasta, indiańskie łapacze snów. Unikalne prezenty w etnicznym stylu. Prezenty na walentynki, upominki dla niej, prezenty dla niego, pomysł na prezent urodzinowy. Idealny upominek to etniczne rękodzieło.

Facebook

Sklep internetowy z biżuterią, Etniczny styl, Biżuteria etniczna, męska biżuteria, Etno, Rękodzieło artystyczne z Peru, Czapki z alpaki, Wełniane swetry z alpaki, Wełniane ponczo z alpaki, Etniczne rękodzieło, Biżuteria sztuczna, Narzuty i makaty, Biżuteria hand made, Kolczyki ręcznie robione, Biżuteria z kamieni, Naszyjniki, Wisiorki, Amulety i talizmany, Styl etno, Kolczyki etniczne, Etniczny styl, kolczyki ekologiczne, hamaki, Srebrne kolczyki, Biżuteria z Peru i Kolumbii, Bransoletki etno, dekoracja, Ponczo, Swetry z wełny alpaki, Wełniane czapki, Szaliki, Skarpety z alpaki, Etniczne instrumenty, Okaryny, Marakasy, Rasta styl, Indiańska biżuteria, Indiański styl, Torebki etniczne, unikalne prezenty, Poncza z Peru, rasta sklep, prezent na walentynki, bransoletki z muliny, unikatowe prezenty z Ameryki Południowej, Styl hippie, Boho, Bransoletki przyjaźni

Ponczo, poncza, poncho - skąd pochodzi ponczo, historia poncza, indiańskie ponczo ...

Jak wygląda ponczo pewnie każdy wie, ale niewiele osób wie o pochodzeniu tego słowa i o tradycji związanej z ponczemPonczo (z hiszp. Poncho), tradycyjny strój wielu obszarów Ameryki Południowej, jest uszyte w bardzo prosty sposób. Do zrobienia tego odzienia wystarczy prostokątny lub kwadratowy kawałek tkaniny, w którym, robi się po środku nacięcie czyli otwór na głowę. Jest to najprostszy model poncza, istnieją bardziej skomplikowane modele m.in ponczo z kapturem. Poncza różnią się długością, są długie sięgające prawie do kostek i krótkie kończące się na biodrach. Wyróżniają się kolorem, są wielobarwne, jednokolorowe, z namalowanymi etnicznymi wzorami, kwieciste i pasiaste. Poncza ozdobione są cekinami, koralikami, sztucznymi kwiatami, mogą mieć naszyte frędzle, pomponiki, tasiemki. Oryginalne ponczo jest uszyte z samej wełny alpaki lub lamy, krewniaczek alpaki. Indianie od wieków noszą wełniane poncza z wełny lamy i alpaki, dzięki nim chronią się przed zimnem i wilgocią. Nic dziwnego bowiem wełna ta ma wiele właściwości. Wszelkie wyroby zrobione z włókna alpaki są bardzo trwałe i można je używać przez długi okres czasu, wiąże się to z właściwościami samej nitki. Jest wyjątkowo miękka i lekka równocześnie mocna. Wełna alpak jest hypoalergiczna, idealna dla osób o wrażliwej skórze podatnej na uczulenia. Dzięki niewielkiej ilości lanoliny, jest niepodatna na zabrudzenia i łatwiej się ją oczyszcza. Ubrania i wyroby z tej wełny nadają się doskonale na zimne dni i wieczory. Dzięki swetrom, ponczom, czapkom i szalom z wełny alpak zawsze będzie Tobie ciepło. Wełna z alpaki ma wiele właściwości, dlatego na świecie uważana jest za jedną z najlepszych ekologicznych wełen.

Dawniej po modelu poncza i kolorystyce można było poznać skąd pochodzi Indianin. W zależności od regionu, plemienia, członkowie nosili podobne indiańskie poncza o zbliżonym zabarwieniu. Obecnie nieco trudniej jest rozróżnić pochodzenie Indianin po ponczu, ze względu na wędrówki lodów oraz przez mieszane małżeństwa.

Dawniej ponczo było wyznacznikiem statusu społecznego. Za czasów Inków o pozycji społecznej oraz zamożności decydowała ilość posiadanych wyrobów z alpak, wtedy inkaska arystokracja nosiła ubrania z wełny alpak m.in poncza.

Noszenie poncza od zawsze było identyfikowane z tradycją oraz kulturą indiańską. Ponczo dla Indian jest symbolem tożsamości narodowej i wolności. Obecnie ponczo jest rozpowszechnione prawie na całym świecie i szyte jest z rożnych materiałów. Jednak najbardziej znane jest w Ameryce Południowej, przez Indian dla, których ponczo jest tradycją, głównie na terenach Andów, pampach (niziny) argentyńskich i kolumbijskich nizinach.

W rejonach tych ponczo jest znane od zawsze, znane już było w prehistorii. Dowiedli o tym archeolodzy znaleziskami w Angualasto (prowincja San Juan w Argentynie) i na wybrzeżu Peru. Istnieje kilka teorii dotyczących pochodzenia słowa “poncho”. W “Słowniku wyrazów obcych” Władysława Kopalińskiego można przeczytać, że słowo “pontho” symbolizuje wełniany materiał. W innym słowniku “Słownik argentynizmow” autor Diego Abad de Santillán podaje, ze “poncho” jest shiszpańszczeniem słowa poncho z języka keczua i oznacza to samo.

Galeria Tropikalnystyl oferuje przepiękne oryginalne poncza, o rożnej kolorystyce i długości. Każde ponczo ma swój wyjątkowy charakter i jest jedyne w swoim rodzaju. Ponczo jest idealne pod każdym względem i nadaje się na każdą okazje. Zapraszamy do naszej galerii!!

 

PONCZA Z WEŁNY ALPAKI I LAMY

ponczo ekwador
Ponczo z wełny lamy

ponczo z Peru
Indiańskie ponczo z wełny alpaki

Peruwiańskie ponczo
Damskie ponczo z wełny alpaki

wełniane ponczo
Wełniane ponczo z Peru

ponczo otwarte - ruana
Ponczo otwarte - Ruana

 grube ponczo welłniane
Grube i ciepłe ponczo wełniane

ponczo męskie wełna alpaki
Męskie ponczo z wełny alpaki

uniwersalne ponczo

Uniwersalne ponczo w etniczne wzory